Beszédtechnikai jegyzet
- Hogyan kommunikálunk?
- Milyen kommunikációs formák léteznek?(Telefon, internet, levél...)
- A kommunikáció részei:
Verbális és Nem Verbális kommunikáció.
-Verbális 7%: (A konkrét beszéd)
Érthetőség, Olyan nyelvezettel beszéljünk amit mindenki megért, Nem szaknyelv!, Megfogalmazás, Átgondoltság, Háttértudás, Panelek (Olyan beszédtechnikai elemk, amelyek előre megalkotottak, bármikor felhasználhatóak,)
-Nem verbális: 55%: (megjelenés [Ruházat, kinézet, stílus...], testbeszéd:)
Sok tudományos nézet szerint az empátián alapul, Minél jobban odafigyelsz annál jobban látod és érted. Alapvető testbeszéd: Karbatett kéz, keresztbe tett lábak, Szemkontaktus...
Középkategóriás testbeszéd: Hazudik:Kéz a száj elé, Hazudik: Kéz a fülhöz.:);
Nehéz testbeszéd: Az alváskor és Rem fázisban a szem helyzete, Ha a szem megrezdül, valamely irányban, akkor abból lehet itélni. (Balra fel rándul az agy kreatív részét stimulálja=Hazudik.)
Kézfogás: Hogyan nyújt kezet? Milyen a kézfogása? A helyes kézfogás!! Erős de nem fájdalmas, tenyér a tenyérhez, Nem nedves, izzadt. (Ne törölgessük!), Egyenesen tartott.
Tanítási testbeszéd: Szemkontaktus, Tekintet szórás,
, tárgyak [Jellemző tárgyak amik az illetőnél vannak...], emblémák [Bármely jelképet tartalmazó felső, Amerikában nagyobb hangsúly...], illat [Milyen az illata...], tér távolság-tartás (Proxemika Proximus Közelség. A Kisérlet a Dánok vs. Japánok)
-Paraverbális: 38%: (vokális) hangerő [Túl hangos, túl halk...], hangszín [Férfias, Nőies, mesterkélt...], hanglejtés [Normális a Magyar, extrém...], hangsebesség [Túl gyors, avagy lassú...], kiejtés:
Beszédtechnikai hibák:
Pöszeség:
Pöszeségnek nevezzük a beszédhangok torzított ejtését, kiejtésének képtelenségét, más beszédhanggal felcserélését, az adott nyelvi közeg artikulációs hangjaitól való eltérést.
Hadarás:
A hadarás a folyamatos beszéd zavara. Kapkodó légzés, gyors, szaggatott beszéd, hang- és szótagkihagyás, pontatlan, elmosódott kiejtés, egyhangú beszéddallam és egyenetlen beszédritmus jellemzi. A hadaró beszédében gyakoriak a mondatszerkesztés hiányosságai és a szókincsszegénység.
1870-es években percenként 25 szót mondtunk ki, az 1960-as évekre ez a tempó felgyorsult percenkénti 79 szóra.
Dadogás:
A dadogás a beszédfolyam megakadásában jelentkezik, blokkolás formájában („-------ablak”) szórészek ismétlésében („k-k-k-kút”), vagy elnyújtásban („mmmmmmeleg”). A dadogás gyakran a beszéd túlzott erőltetésével is jár. Az erőltetés fellépésekor grimaszolás, ill. Járulékos mozgások a fejen a karon, vagy a felsőtesten láthatók.
A dadogás pillanatában a dadogó pontosan tudja mit szeretne mondani, de nincs abban a helyzetben, hogy zavarmentesen elmondja. Elveszti a kontrollját a beszédműködés felett.
Körülbelül kétszer annyi fiú, mint lány kezd dadogni.
Megoldások:
----Kerüld az olyan megjegyzéseket, mint: "Beszélj lassabban", "Ne idegeskedj" stb., amelyek a beszédszituációt sokkal feszültebbé és kellemetlenné teszik.
----Ne "segíts" neki azzal, hogy kiegészíted a mondatait.
----Beszéd közben tartsd fent a szemkontaktust, ne érezd magad kellemetlenül, ne tréfálj, vagy nevess a helyzeten.
----Amikor te beszélsz, használj kimért és nyugodt tempót, anélkül, hogy beszéded túlzottnak vagy kevésbé természetesnek hatna.
----Próbáld meg éreztetni a vele, hogy az az érdekes, amit mond és nem az, ahogy mondja.
----Ha a dadogó személy abbahagyja az akadozást vagy folyékonyan beszél, ne mondj olyan frázisokat, mint: "most jól beszéltél", "Gratulálok, most sokkal jobban beszéltél", ettől úgy érezheti magát, mintha minden alkalommal felbecsülnék, hogyan beszél.
----Amikor dadogó személlyel beszélsz, próbálj meg minden pillanatban ugyanúgy viselkedni vele, mint bármely más emberrel. Ezt vedd figyelembe, ez a legnagyobb "segítség", amit nyújthatsz neki.
Diszlexia:
Olvasási, rendellenesség. Nem kell tartani tőle, fejleszthető, javítható.
|